پرندگان خشمگین (به انگلیسی: Angry Birds) یک بازی ویدیویی فکری، ساختهٔ راویو موبایل، که در سال ۲۰۰۹ توسط شرکت چیلینگو برای پلی‌استیشن همراه و ویندوز منتشر شده‌است.در این بازی، بازیکنان چندین پرنده را به وسیله یک تیر کمان به سمت سازه‌هایی پرتاب می‌کنند، با هدف اینکه خوک‌هایی که درون آنها پناه گرفته‌اند را نابود کنند. این بازی در سال ۲۰۰۹ در اپل آی‌اواس منتشر شد. ۱۲ میلیون کپی از این بازی از اپ استور (آی‌اواس) خریداری شده‌است.
بعد از موفقیت کم نظیر این بازی ورژن‌های دیگری از آن نیز تولید و عرضه شدند که با اتّکا به محیط جذاب و ریتم کمدیشان با موفقیت بیشتری روبه رو شدند به طوری که تخمین زده می‌شود مجموعاً بیش از یک میلیارد دفعه توسط کاربران دانلود شده‌اند این گیم تقریباً هر سه ماه یکبار (فصل) با یک به روز رسانی جدید همراه‌است علاوه بر این ورژن‌های اختصاصی از این گیم به مناسبت‌های مختلف تولید و عرضه می‌شود. این بازی به پنج دسته تقسیم می‌شود: نسخه معمولی، Angry Birds Rio (ریو)،Angry Birds Seasons (فصول)، Angry Birds Space (فضا)و Angry Birds Star Wars (جنگ ستارگان).
در این بازی  ۱۰ پرنده قابل بازی وجود دارد که به ترتیب نام آنها را در زیر می‌بینید
پرنده قرمز: این پرنده اولین پرنده بازی است که کار خاصی انجام نمی‌دهد. او در نسخه Space تغییر چندانی نکرده و فقط ظاهر فضایی به خود گرفته است و در نسخه Star Wars در نقش Luke Skywalker با شمشیری نوری به جنگ دشمنان می رود.
پرنده زرد: افزایش سرعت این پرنده ویژگی خاص آن است. او در نسخه Space بنفش رنگ شده و این قدرت را پیدا می کند که در جهت دلخواه حرکت کند. او در نسخه Star Wars در نقش Han Solo با سلاح لیزری شلیک می کند. البته از این پرنده یک مشابه قهوه ای رنگ نیز در نسخه Star Wars وجود دارد که نقش Lando Carlissian را ایفا می کند.
پرنده آبی: این پرنده با کلیک به ۳ پرنده تبدیل می شود و در نسخه های Space و Star Wars تنها تغییر ظاهر پیدا کرده است.
پرنده سفید: این پرنده با یک کلیک، تخم انفجاری خود را رها می کند. این پرنده در نسخه Space حاضر نیست و در نسخه Star Wars در نقش C-3PO که یک روبات است، قطعه قطعه می شود.
پرنده سیاه: از ظاهر این پرنده پیداست که مانند بمب منفجر می شود.او در نسخه Space فقط تغییر ظاهر پیدا کرده و در نسخه Star Wars در نقش Obi-Wan Kenobi موج می فرستد.
پرنده سبز: این پرنده مانند بومرنگ به عقب باز می گردد و در نسخه های Space و Star Wars حضور ندارد.
پرنده قرمز بزرگ: این پرنده، برادر بزرگ تر و البته قدرتمند تر پرنده قرمز معمولی است و قدرت تخریب بالایی دارد. این پرنده در نسخه Space سبز رنگ شده و در نسخه Star Wars قهوه ای رنگ است و نقش Chewbacca را ایفا می کند.
پرنده نارنجی: این پرنده همانند یک بادکنک باد می کند. این پرنده، در نسخه Space تنها تغییر ظاهر پیدا کرده و یک کت کمربند مانند پوشیده است و در نسخه Star Wars حاضر نیست.
پرنده صورتی حبابی: این پرنده بلوک های زیر خود را در حباب حبس کرده و به هوا می فرستد و سپس آن ها را رها می کند. این پرنده در نسخه Space حضور ندارد و در نسخه Star Wars در نقش Princess Leia بلوک ها را به سمت خود می کشد.
بلو و جول: نقش اول های انیمیشن Rio که فقط در نسخه Rio حضور دارند.
خوک اصلی بازی خوک‌های بد Freckled (کک مکی) نام دارد. همچنین در این بازی خوک‌هایی مثل خوک مکانیک و خوک پادشاه نیز حضور دارند.
داستان
داستان از آنجا شروع می‌شود که پرندگان خشمگین درحال نگهداری از تخم‌های شان هستند که حواسشان به پروانه‌ای پرت می‌شود و خوک‌های سبزی از موقعیت آن‌ها سو استفاده کرده و تخـــم هایشان را دزدیدند.پرنــدگان قسم جان خوردند که تا عمر دارند و خوک‌ها هم زنده‌اند درجای خود نمی‌ایستند و فقط و فقط حمله مــی کنند… بعد از مدتی پرندگان توسط شکارچیانی ربوده شده و به ریو دوژانیرو برده می‌شوند که داستان این قسمت اقتباسی از انیمیشن Rio می‌باشد. پرندگان خشمگین قصه ما پرندگان بی گناه دیگری را نیز که زندانی شده‌اند آزاد می‌کنند و در ادامه با پرنده دست آموز شکارچی‌ها روبرو می‌شوند و… البته نسخه Seasons (فصول) داستان خاصی ندارد و هر فصل از این نسخه مربوط به یک مناسبت رسمی می‌باشد. بعد از درگیری با خوک‌ها در زمین، ناگهان پرنده‌ای یخی از فضا توسط سیاه چاله‌ای به زمین فرستاده شد و زخمی شد. بله، خوک‌های سبز به فضا رفته بودند و تخم مرغ‌های پرندگان خشمگین را هم دزدیده بودند! بعد از این اتفاق پرنده یخی به فضا برمی گردد و پرندگان خشمگین ما نیز (البته به جز پرنده تخم مرغی و پرنده سبز بومرنگی) به فضا رفته و شکل و شمایل جدیدی پیدا می‌کنند که این آغاز درگیری پرندگان خشمگین با خوک‌ها در فضا می‌باشد. داستان جنگ ستارگان هم تقریباً بر همان اساس جنگ ستارگان واقعی نوشته شده است و اتفاقات در سیاراتی مثل Hoth و Death star و… رخ می دهد.

 

ویژگیهای بازی پرندگان خشمگین Angry Birds :

گرافیک مناسب و تصاویر سه بعدی
انجام بازی در ۲۲۵ مرحله مختلف
گرافیک مناسب با ترکیب بندی شاد رنگ ها
مناسب برای سنین مختلف
بدون نیاز به نصب و قابل حمل بودن بازی
حجم بسیار مناسب نسبت به تمامی امکانات
سازگار با نسخه های مختلف ویندوز